utworzono: 27.05.2019 - 16:29 / zaktualizowano: 27.05.2019 - 16:32
FUNDUSZ SPÓJNOŚCI
Fundusz Spójności (ang. Cohesion Fund ) nazywany również Funduszem Kohezji, jest instrumentem polityki strukturalnej Unii Europejskiej wdrażanym na poziomie wybranych państw, którego zasadniczym celem jest wspieranie spójności gospodarczej i społecznej. Należy jednak podkreślić, iż Fundusz Spójności nie należy do funduszy strukturalnych, ponieważ udzielana pomoc ma zasięg krajowy, a nie regionalny.
Historia powstania Funduszu Spójności
Fundusz Spójności powołany został na mocy Traktatu z Maastricht w roku 1991, a formalnie wszedł w życie w 1993r. Ostateczne zasady funkcjonowania Funduszu Spójności, określone zostały Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej Nr 1164/94 z 1994 roku. Dzień wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej otworzył nam drogę do korzystania z Funduszy Spójności.
Główne założenia polityki spójności
- zmniejszenie różnic rozwojowych słabiej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej
- wspieranie innowacji i szkolnictwa zawodowego
- wzmacnianie spójności gospodarczej, społecznej i przestrzennej z innymi krajami Unii
- dbałość o środowisko i ochronę powierzchni ziemi
Warunki otrzymania pomocy
Fundusz Spójności wspiera czasowo państwa członkowskie, których Produkt Narodowy Brutto (PNB) na jednego mieszkańca nie przekracza 90% średniej PNB dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Projekty finansowane z Funduszu Spójności powinny być zgodnie z postanowieniami traktatów i polityki wspólnotowej w zakresie ochrony środowiska, transportu, w dziedzinie sieci transeuropejskich, polityki konkurencji oraz polityki zamówień publicznych.
Beneficjenci Funduszu Spójności
W sektorze transportu: PKP Polskie Koleje Liniowe S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Infrastruktury
W sektorze środowiska: jednostki samorządu terytorialnego, zespoły jednostek samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Fundusz Spójności wspiera znaczące i strategiczne projekty w ramach ochrony środowiska i infrastruktury transportowej o wartości powyżej 10 mln euro. Wysokość udzielonej pomocy wynosi maksymalnie do 85% wydatków kwalifikowanych.
Instytucje wdrażające i zarządzające Funduszem Spójności w Polsce
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - Instytucja Zarządzająca
Ministerstwo Finansów – Instytucja Płatnicza
Ministerstwo Środowiska – Instytucja Pośrednicząca I stopnia
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej– Instytucja Pośrednicząca II stopnia
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Instytucja Pośrednicząca III stopnia
Wsparcie unijne na lata 2007-2013
Szacuje się, że w latach 2007-2013 Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej 67,3 miliardów euro. Na realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostanie przeznaczone 27,9 miliardy euro, co stanowi 41.9% całości środków polityki spójności dla naszego kraju.
Program środowiskowy w ramach Funduszu Spójności
W okresie finansowania 2007-2013 środki z Funduszu Spójności w Polsce przeznaczone są dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko POIiŚ. Głównym celem programu jest „podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów, poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej”.
Osie priorytetowe w ramach programu POIiŚ:
I. Gospodarka wodno-ściekowa
II. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi
III. Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska
IV. Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska
V. Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych
VI. Drogowa i lotnicza sieć TEN -T
VII. Transport przyjazny środowisku
VIII. Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe
IX. Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku
X. Bezpieczeństwo energetyczne
XI. Kultura i dziedzictwo kulturowe
XII. Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia
XIII. Infrastruktura szkolnictwa wyższego
XIV. Pomoc techniczna – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
XV. Pomoc techniczna – Fundusz Spójności
Więcej informacji na temat Funduszu Spójności i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko można znaleźć na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Elementy graficzne na stronie są objęte prawem autorskim, a ich wykorzystywanie bez pozwolenia w jakichkolwiek celach jest zabronione.
Szablon strony, oraz część skryptów są własnością autora, a ich kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie jest zabronione.
Inne skrypty nie będące własnością autora strony zostały wykorzystane na zasadach licencjii Open Source a ich używanie jest dozwolone
zgodnie z zasadami tych licencji. W razie pytań lub wątpliwości prosimy się kontaktować z administratorem strony.
Bezpośrednie ingerowanie w kod strony oraz wszelkie próby jego zmian, włamania oraz używanie formularzy kontaktowych do rozsyłania niechcianych wiadomości (spamowania) są ZABRONIONE i prawnie niedozwolone.
Niektóre zdjęcia użyte na stronie pochodzą z portalu www.sxc.hu.